Novinky, O víne

Prekvapivé výhody pitia vína a zdravý životný štýl… časť.1

Zvuk vytiahnutia korku z fľaše vína po dlhom dni v práci je pre niekoho krásna melódia zaslúženého relaxu. Lahodné víno tečie pomalým prúdom do vášho krásneho pohára, ale vy zrazu zapochybujete „Mala by som to víno piť?“

Snažíte sa pri výbere stravy robiť správne „zdravé rozhodnutia“ a chodíte do fitka alebo na jógu niekoľkokrát za týždeň. A teraz si to všetko pokazíte pár dúškami dobrého vína?

Všetci dobre vieme, že veľa vína naraz nie je dobré pre zdravie, ale čo tak jeden pohár niekoľkokrát za týždeň?

Ak Vás zaujíma aké výhody ponúka pitie vína, čítajte ďalej.

Každý z nás už určite počul o výhodách červeného vína pre naše srdce, alebo prečo sa tým zaoberať aj v prípade ľudí, ktorí pravidelne cvičia a tiež sa perfektne stravujú?

Prekvapenie

A teraz prichádza to skvelé prekvapenie… Nielen, že víno je dobré pre zdravie srdca, ono má ešte niekoľko ďalších prekvapujúcich výhod pre naše zdravie, z ktorých veľa sa spája s resveratrolom. Niektoré rastliny vytvárajú resveratrol, aby sa ubránili rôznym baktériám a hubám alebo aby vydržali sucho a nedostatok živín.

Červené a fialové hrozno, čučoriedky, černice, moruše, arašidy a pistácie sú jeho zdrojom. Resveratrol môže byť považovaný za zázračnú ingredienciu mimo ostatných benefitov vína. Ak sa ale extrahuje, nedosiahneme tie isté účinky, ako keď je vo víne v celku. Väčšina štúdií sa orientuje práve na červené víno, pretože biele ho neobsahuje.

Môžete sa teraz pripraviť na prekvapivé odhalenie a naučiť sa ako môže byť správe pitie vína vašim rituálom a veľmi silným zdravotným elixírom. Ukážme si teda 14 výhod pitia vína, ktoré siahajú ďalej ako len podpora zdravého srdca.

1. ŽIJETE DLHŠIE

Presne tak. Na ostrove Ikarios, objavenom len nedávno, žijú ľudia dlhšie ako kdekoľvek inde na svete. Denné pitie vína je súčasťou stravovacieho režimu, ktorý predlžuje život aj vďaka menšiemu množstvu živočíšnej stravy a jedenia viac tej rastlinnej.

Zistíte, že ľudia dlho žijúci na Kréte alebo Sardínii si popíjajú tmavé červené víno ako súčasť ich „antiaging“ životného štýlu. Štúdia z roku 2007 odporúča prokyanidíny, zložku objavenú v tanínoch červeného vína, pretože sú zodpovedné za kardiovaskulárne zdravie. Vína produkované na juhozápade Francúzska a Sardínie, kde sa ľudia dožívajú viac rokov, majú ich vysokú koncentráciu.

Výskum na Harvardskej univerzite medicíny odhaľuje, že resveratrol priamo aktivuje proteín, ktorý zlepšuje zdravie a dĺžku života u zvierat. Resveratrol zvyšuje aktivitu sirtuínov, skupiny génov, ktorá chráni telo pred chorobami zo starnutia.

2. STÁVATE SA CHYTREJŠÍ

Resveratrol môže zlepšovať krátkodobú pamäť. Po 30 minútach testovania, výskumníci zistili, že účastníci, ktorí brali resveratrol si zapamätali výrazne viac slov a preukázali aj rýchlejšie reakcie spájané s tvorbou nových spomienok, učením a emóciami.

3. ODSTRÁŇTE PUPIENKY POMOCOU VÍNA

Resveratrol je schopný obmedzovať rast baktérií spôsobujúcich akné oveľa dlhšie ako benzoylperoxid. A funguje ešte lepšie, ak je s ním kombinovaný. V podstate pitie antioxidantov je najlepšou cestou, ako naplno využiť jeho najlepšie vlastnosti. Jeho využitie v krémoch nie je až také účinné – takže častejšie popíjajte vaše antioxidanty vo víne, ovocí a zelenine, ako by ste používali drahé krémy.

4. VÍNO DOKÁŽE PORAZIŤ NIEKTORÉ VÝLETY DO POSILŇOVNE

Dali by ste si radšej víno alebo trpeli v posilňovni? Vedci z Univerzity v Alberte v Kanade zistili, že resveratrol zlepšuje funkcie srdca, mozgu ako aj kostí. Rovnakým spôsobom si tieto časti zlepšujete, ak idete do posilňovne. Tak si teraz predstavte tie benefity, ak budete robiť jedno i druhé.

5. ROZLÚČTE SA S BLUES…

Viete, že víno pomáha relaxovať? Ale čo depresia? Výskumy v Španielsku zistili, že mužom a ženám, ktorí pili od 2 do 7 pohárov červeného vína za týždeň bola depresia diagnostikovaná oveľa menej. A zaujímavé je, že aj keď sa zobrali do úvahy faktory životného štýlu, ktoré by mohli mať na tieto zistenia vplyv, ich riziká zostali znížené.

6. ZNIŽUJE (NEZVYŠUJE) RIZIKO OCHORENIA PEČEŇE

Štúdia, ktorá vyvolala obvyklé rozmýšľanie o alkohole a ochorení pečene. Optimálne pitie červeného vína, definované ako 1 pohár denne, môže znížiť prevahu nealkoholických ochorení pečeňe súvisiacich s tukom až na polovicu. A ak porovnávame tých, čo pijú víno oproti tým, čo pijú pivo alebo tvrdý alkohol, prevaha vína v prevencii ochorení je viac ako 4-násobná.

7. ZLEPŠUJE ZDRAVIE OČÍ

Podľa štúdie Washingtonskej medicínskej univerzity v St. Louis, resveratrol zastavuje nekontrolovateľný rast krvných ciev v očiach. Toto môže výrazne pomôcť pri liečení diabetickej retinopatie a degeneratívnych ochorení oka spojených s vekom. Presné množstvo ešte nie je známe, no je to určite skvelý štart.

ďalšej časti sa pozrieme na druhú polovicu výhod pití vína. Dostali ste po dočítaní chuť na víno? Určite si nezabudnite prezrieť náš výber v obchode!